Szafy – na co zwrócić uwagę przy ich wyborze

Marzymy o nowej szafie, ba! garderobie, ale gdy przychodzi faktycznie do decyzji, trudno się zdecydować. Wybór jest wielki, a determinują go nie tylko nasze własne gusta, ale też miejsce, którym dysponujemy i budżet. Jeśli zaś dokonamy złego wyboru, z marzeniami o szafie wrócimy do punktu wyjścia. Na co więc zwrócić uwagę, by nie był to zły wybór?

Szafa czy garderoba

Co prawda mówienie o małej szafie „garderoba” powiększa ją w skali roku o dwa metry kwadratowe :D, ale można spróbować zaaranżować sobie przestrzeń tak, żeby wszystkie ubrania wreszcie się pomieściły. Czy nie lepiej zrezygnować nawet z kawałka pokoju, ale w imię porządku, a nie – mała szafa, ale ubrania zalegają w domu wszędzie?

Możemy wówczas szukać nie tyle szafy, co modułów do wypełnienia powierzchni garderobianej – opcja taka będzie też tańsza, ponieważ nie musimy kupować kosztownych drzwi przesuwanych, ale raczej modułowe szafki, a do nich ewentualnie funkcjonalne kosze.

Optymalnie jest też wykorzystać wnękę w mieszkaniu, zaplanowaną do tego przez architekta. Wówczas zaoszczędzimy na ścianach bocznych i tylnej i wystarczy dobrze rozplanowane wnętrze i drzwi przesuwne. Choć z tych tez można zrezygnować – modne są ostatnio szafy otwarte – lub z niedrogimi, sztywnymi zasłonami przesuwanymi wzdłuż mechanizmów przyczepionych do sufitu.

Materiały, aranżacja i wykończenie

W przypadku materiałów trudno mówić o górnej granicy cenowej, wszak można naprawdę zaszaleć, jeśli tylko budżet jest odpowiednio duży. Najtańszym rozwiązaniem jest płyta MDF, która jest oczywiści e także najniższej jakości, każdy dodatkowy fornir, lakier będą cenę podnosiły. Pośrednim rozwiązaniem jest dające duże możliwości kolorystyczne plexiglas, który świetnie komponuje się w nowoczesnych wnętrzach. Najszlachetniejszy materiał to oczywiście lite drewno – będzie to też najtrwalszy i najdroższy materiał.

Czytaj także  Przydatne aplikacje do aranżacji wnętrz

Kluczowe jest tak naprawdę zaaranżowanie wnętrza szafy. Niezależnie od tego, czy wybierasz szafę stojącą, czy wnękową na wymiar – problem pozostaje ten sam. Dość niepraktyczne są zbyt wysokie półki – ubrania w nich przewracają się i kłębią, a wstawienie kosza porządkującego zabiera przestrzeń. Długi drążek przyda się osobom często noszącym stroje formalne – garnitury czy garsonki, jeśli jednak takich ubrań masz mało – lepsze będą półki i szuflady. Krótko mówiąc – wnętrze opasuj do swojego stylu życia.

Wykończenie to oczywiście listwy maskujące, drążki, uchwyty szuflad, ale też mechanizm szuflady czy kółka od drzwi przesuwnych. Dobrym rozwiązaniem są ciche samodomykające się szuflady z hamulcem, a kółka, zawiasy i inne tego typu elementy powinny być najwyższej jakości, bo będziesz ich używał nawet kilkanaście razy dziennie.

Porządna szafa to tak naprawdę inwestycja – jeśli dobrze wybierzesz, będzie ci się żyć wygodnie i nawet jej nie będziesz zauważać. Jeśli zaś podejmiesz złe decyzje, mebel ten będzie ci uprzykrzać codzienne życie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *