Środki ochrony przed czynnikami chemicznymi

Kontakt z czynnikami chemicznymi jest nieodzowną częścią pracy w bardzo wielu zawodach. Już nie tylko pracownicy dużych przedsiębiorstw chemicznych, mają styczność ze wspomnianymi czynnikami. Również w szpitalach, laboratoriach, warsztatach samochodowych, oczyszczalniach ścieków, zakładach produkujących farby i lakiery, zakładach fryzjerskich i w wielu innych branżach, pracownicy narażeni są na ich działanie. Bardzo wysoki poziom uprzemysłowienia państw świata sprawił, że niestety nie da się tego uniknąć. Co jednak można zrobić, by chronić pracowników przed działaniem szkodliwych czynników? O tym w poniższym artykule.

Czy jest niezawodny sposób ochrony przed czynnikami chemicznymi?

Na wstępie warto zaznaczyć, że największą odpowiedzialność za ochronę swojego zdrowia i życia w środowisku pracy ponosi sam pracownik. Szkolenie BHP, w którym uczestniczy, zakreśla zakres działań i obowiązków, jakie powinien spełnić, by należycie uchronić się przed wypadkiem i szkodliwym działaniem różnych czynników, w tym chemicznym. Nic nie zastąpi zdrowego rozsądku! Tylko rygorystyczne stosowanie się do wyznaczonych zasad pozwoli bezpiecznie wykonywać zawody, w których kontakt z substancjami chemicznymi jest nieodzownym elementem pracy. Oczywiście, czasami nie da się przewidzieć niektórych sytuacji, jednak profesjonalne i rozsądne podejście do przepisów, może w wielu wypadkach uratować ludzkie życie.

Jakie środki podjąć, by uchronić się przed wpływem czynników chemicznych?

Najbardziej niezawodnym środkiem ochrony przed czynnikami chemicznymi w środowisku pracy jest odzież ochronna. By spełniała swoją funkcję, musi być odpowiednio dobrana, a później również przechowywana i konserwowana. Najczęściej stosowanym i podstawowym  środkiem zabezpieczającym są rękawice ochronne. Powinny spełnić kilka cech, by właściwie chroniły przed wpływem czynników chemicznych. Powinny być:

  • Odporne na zużycie
  • Wykonane z trwałego materiału
  • Zapewniające wielofunkcyjną ochronę dłoni
  • Odporne na przenikanie czynników chemicznych
  • Dobrym izolatorem pomiędzy ręką pracownika, a szkodliwą substancja chemiczną
  • Odpowiedniej długości
  • Odporne na ścieranie, rozdarcie, przekłucie, pęknięcie
Czytaj także  Dlaczego warto wymienić żarówki na LED?

Rękawice ochronne stosowane w zawodach, gdzie występują czynniki chemiczne poddawane są licznym testom, aby zapewniały stuprocentową ochronę. Ważne jest jednak, by pracownicy na bieżąco obserwowali, czy rękawice ochronne spełniają nadal swoje funkcje. Jest to bardzo ważne, ponieważ nawet małe pęknięcie czy przetarcie może być bardzo niebezpieczne dla skóry. Pracownik, gdy tylko zauważy jakiś mankament powinien niezwłocznie poinformować o tym fakcie przełożonych.

Czujność i zachowanie zasad BHP z pewnością ułatwi pracę wszystkim, dla których kontakt z groźnymi substancjami jest codziennością. Należy więc zachować trzeźwość umysłu i stosować się do obowiązujących zasad, by chronić swoje życie i zdrowie w tak niebezpiecznych warunkach pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *