Jakie żarówki kupować, żeby oszczędzić

Niewątpliwie żarówka jest jednym z najznamienitszych wynalazków ludzkości. Zastępując świece i lampy naftowe, wydłużyła dzienny czas działania człowieka. Z czasem jednak ekonomia przyczyniła się do tego, że obecnie szukając oszczędności, spoglądamy również na rachunki za zużycie energii elektrycznej.

Mocniej, więcej, jaśniej

Wraz z rozwojem i dostępnością energii elektrycznej przemysł oświetleniowy śmielszym krokiem trafiał pod strzechy przeciętnego człowieka. I tak pozbywając się świec i lamp naftowych, żarówka rozjaśniła każde pomieszczenie, warsztat czy halę produkcyjną. Zwiększając liczbę żarówek, uzyskiwało się coraz to lepsze warunki egzystencji również w nocy, jednak z tego też powodu koszty finansowe wzrastały, niosąc za sobą niezadowolenie przeciętnego Kowalskiego, jak również przedsiębiorców. Dlatego też nauka przyszła z pomocą. Na salony i pod strzechy zawitała energooszczędna świetlówka, obniżając zużycie energii elektrycznej, obniżając moc, zachowano taki sam poziom jasności. Jednak z czasem okazało się, że utylizacja energooszczędnych świetlówek nie jest prosta, a ich użytkowanie ma negatywny wpływ na zdrowie człowieka.

Jaśniejsza strona żarówki

Naukowcy okazali się po raz kolejny wybawicielami. Nastała era półprzewodników, wynaleziono żarówki LED. Chcąc zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną, nie należy kierować się tylko ceną za żarówkę. Klasyczne żarówki, mimo że są tańsze, średnio działają do 1000 godzin w zależności od sposobu użytkowania. Zastosowania nieco droższych żarówek energooszczędnych pozwala w rezultacie na zaoszczędzenie na rachunkach za energię elektryczną. Pobierają średnio o pięciokrotnie mniej energii niż klasyczne żarówki i działają do 15 000 godzin. Jednak faktyczną rewolucję z oszczędzaniu przyniosły dopiero żarówki LED. Najnowszej generacji żarówki LED nie należą to tanich. Jednak początkowa inwestycja zwraca się szybko. Po pierwsze średnia żywotność żarówek LED na poziomie 35000 godzin. Zważywszy na dłuższy czas stosowania, po pierwsze można powiedzieć, że już oszczędzamy. Po drugie zużycie energii jest aż o 80% mniejsze w porównaniu do tradycyjnych żarówek. I są to argumenty za, którymi przemawia stosowanie żarówek LED w gospodarstwach domowych jak również na halach produkcyjnych. Najnowsze żarówki LED są sterowane przez aplikacje instalowane w naszych telefonach komórkowych przy pomocy, których możemy przestrajać intensywność barw. Dzięki temu możemy uzyskać ciepłą lub zimną barwę światła białego w zależności, w którym czujemy się lepiej, a jednocześnie zaoszczędzić pieniądze.

Czytaj także  Jaki efekt daje bejca?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *