Jak dbać o meble w ogrodzie?

Szczęściarze, którzy mają ogród, zapewne lubią w nim przesiadywać w ciepłe, letnie wieczory. W ogrodzie stoją altany, pergole, balustrady i meble, które najczęściej wykonane są z drewna. Nawet jeśli jest to drewno najlepszej jakości, po pewnym czasie nie wygląda tak dobrze, jak na początku użytkowania. Jak odnowić meble ogrodowe? Malować je lakierami czy impregnatami?

Co grozi meblom ogrodowym jeśli nie zabezpieczymy ich lakierami?

Podczas wakacji drewniane meble są szczególnie narażone na szkodliwe działanie promieni słonecznych, opadów atmosferycznych czy różnorodne uszkodzenia mechaniczne. Warto zabezpieczyć ich powierzchnię lakierami, gdyż z upływem czasu może ulec zniszczeniu w wyniku stosowania agresywnych preparatów czyszczących, nieuważnego obchodzenia się z produktami spożywczymi, ale także może ona zostać zaatakowana przez insekty. Wytrzymałość mebli ogrodowych w dużej mierze zależy od rodzaju drewna, z którego zostały wykonane. Bardzo ważne jest także regularne czyszczenie mebli profesjonalnymi środkami oraz pokrywanie ich preparatami, które tworzą wytrzymałą powłokę ochronną.

Jak czyścić meble ogrodowe? Zanim pokryjemy meble lakierami

Oczyszczanie drewnianych mebli w zasadzie nie różni się od zwykłych, domowych porządków. Trzeba je regularnie odkurzać i myć, a jest to znacznie łatwiejsze, gdy ich powierzchnie są pokryte lakierami.

Drewna nie powinno się zbyt obficie namaczać, a przed lakierowaniem trzeba dokładnie wytrzeć powierzchnię do sucha. Przy czyszczeniu musimy pamiętać o trudno dostępnych miejscach, w których gromadzą się brud oraz bakterie. Do takich zakamarków najprościej dotrzeć np. twardą szczoteczką do zębów. Regularne czyszczenie mebli ogrodowych sprawi, że nie będą się na nich pojawiać przebarwienia, a drewno nie straci oryginalnej barwy ani uroku.

Czytaj także  Farby lateksowe - czym są

Jak nakłada się lakiery?

Odpowiednie lakierowanie tworzy łatwą do czyszczenia powłokę, na której nie będzie szybko osadzał się brud. W dodatku na takiej powierzchni nie zatrzymuje się woda, co blokuje negatywne działanie deszczu. Szukając odpowiednich lakierów, zwróćmy uwagę na to, jakie właściwości ochronne mają wybrane przez nas produkty. Powinniśmy wybrać preparat, który zagwarantuje długoletnią ochronę, w tym przed promieniowaniem UV oraz innymi czynnikami atmosferycznymi, jak wiatr lub wahania temperatur. Przed lakierowaniem powierzchnię trzeba odpylić, oczyścić i oszlifować. Lakiery nakłada się dwukrotnie, a w wypadku powierzchni części szczególnie narażonych na niszczenie nawet trzykrotnie. Malując surowe drewno, koniecznie trzeba najpierw je zaimpregnować. Temperatura podczas malowania i schnięcia powinna wynosić od 5˚C do 25˚C, dlatego idealną porą zarówno na czyszczenie, jak i malowanie mebli ogrodowych jest wiosna, choćby ciepły maj.

Piękny ogród jest wizytówką gospodarza, który dba o rośliny, by móc cieszyć się odpoczynkiem w otoczeniu przyrody. Kupmy lakiery i zadbajmy o meble ogrodowe, by wieczory spędzać na wygodnych fotelach i kanapach, w towarzystwie przyjaciół i filiżanki aromatycznej herbaty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *