Drzwi do pokoju – zasady montażu

Idealnie wykończone wnętrza to nie tylko doskonale dopasowane farby czy meble. To również takie elementy jak chociażby drzwi. Nie ma co ukrywać, że dobrze dobrane drzwi wieńczą całość, sprawiają, że pokój wygląda jak z żurnala. Jednak nie ma nic gorszego niż nieumiejętnie zamontowane drzwi, niedokładnie wykonane malowanie framug.

Jeśli więc szykujecie się do wymiany drzwi w mieszkaniu, warto abyście wiedzieli, w jaki sposób powinno to przebiegać.

Wynajmij fachowca

Obecnie sytuacja wygląda tak, że kupując drzwi, zamawia się jednocześnie również fachowców, których zadaniem jest ich montaż. To bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ są oni wyszkoleni i wiedzą, w jaki sposób takie elementy jak drzwi powinny być montowane. Warto abyśmy jednak również wiedzieli, czego można się spodziewać. A sprawa przedstawia się następująco:

  • montaż ościeżnicy
  • osadzenie ościeżnicy
  • zawieszenie skrzydła drzwiowego
  • dopasowanie skrzydła drzwiowego
  • montaż ościeżnicy na stałe

Jeśli robimy remont całościowy to montaż drzwi powinien się rozpocząć dopiero wtedy, kiedy zostaną zakończone wszystkie prace mokre, jak wylewki czy kładzenie tynków.

Malowanie framug – potrzebne czy nie?

Oczywiście, że potrzebne. Bowiem robotnicy, którzy wymieniali drzwi nie mają w obowiązku wykonania takich zadań jak malowanie framug. A jeśli pozostaną one niepomalowane, to efekt wcale nie będzie powalający. Dlatego też do tego zadania powinnyśmy przestąpić samodzielnie. Przed rozpoczęciem malowania framug również trzeba odpowiednio przygotować teren robót. Pamiętajmy też o tym, aby malowanie framug zostawić sobie na sam koniec. Zadanie to wykonujemy w następujących etapach:

  • oczyszczenie powierzchni
  • usunięcie ubytków
  • malowanie lub lakierowanie framug

Co najlepsze do malowania framug?

Wszystko będzie zależało od tego, jakiego rodzaju framugi mamy do pomalowania. Najczęściej framugi są jednak metalowe, a do takiego rodzaju zaleca się na przykład farby akrylowe. Są one co prawda mniej odporne na zniszczenia, ale przy normalnym użytkowaniu drzwi, będą wystarczająco odporne.

Czytaj także  Czym zabezpieczyć podłogę?

Zaletą farb akrylowych jest to, że nie wydzielają silnego zapachu podczas malowania i bardzo szybko schną. Jeśli chodzi o akcesoria, które pomocne będą przy malowaniu framug, to zdecydowanie większość poleca wałek z gąbki. Warto mieć pod ręką również mniejszy pędzel, którym pomalujemy trudniej dostępne miejsca.  Ważną informacją, dla osób, które szykują się do malowania framug, jest to, że nie trzeba pod farby kłaść żadnego podkładu.

Jeśli nie malowanie framug to co?

Niektórzy twierdzą, że malowanie framug jest zbyt pracochłonne, i proponują zgoła inne wyjście. Mowa tutaj o kątownikach drewnianych lub wykonanych z innych tworzyw, którymi można obłożyć framugę i gotowe. Jednak efekt z pewnością nie będzie identyczny z tym, który osiągnie się podczas samodzielnego malowania framug. Dlatego mimo wszystko, wiele osób decyduje się właśnie na takie rozwiązanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *