Dlaczego warto wymienić żarówki na LED?

Kilka lat temu nie mieliśmy dylematu, gdy musieliśmy wymienić żarówki. W sklepach były bowiem świetlówki i tradycyjne żarówki wolframowskie. Obecnie wybór żarówek jest bardzo duży, a te zwykłe coraz częściej zastępują żarówki ledowe. Dlaczego warto je kupić? 

Jak działa tradycyjna żarówka? Czy żarówki ledowe są lepsze?

Klasyczna żarówka świeci dzięki żarzeniu się cienkiego przewodnika wykonanego z wolframu na skutek przepływu prądu elektrycznego. Tradycyjne żarówki dość wiernie oddają kolor oświetlanych przedmiotów. Ponadto, nie mają żadnych szkodliwych substancji. Czy mają jakieś wady? Pierwszą z ich słabości jest niska sprawność i krótka żywotność, która w największym stopniu zależy od częstotliwości włączeń. Ponadto, w światło zmienia maksymalnie 5% energii elektrycznej, a reszta jest zużyta na ciepło rujnujące, np. na plastikowe oprawki oświetleniowe. W związku z tym, takie żarówki marnują znacznie więcej energii. Żarówki ledowe to po prostu dioda emitująca światło.

Działanie żarówek tego typu opiera się na zjawisku fizycznym zwanym elektroluminescencją – dioda po podłączeniu do zasilania uzyskuje maksymalną jasność. W lampach LED kilkadziesiąt procent energii elektrycznej zamienia się w światło, które jest przyjemniejsze dla oka niż światło świetlówek. Poza tym, są odporne na uszkodzenia mechaniczne i dostępne w różnych oprawkach, dzięki czemu łatwo zastępować nimi konwencjonalne żarówki. W oferowanych na rynku żarówkach ledowych, będących zamiennikami standardowych żarówek i świetlówek, najczęściej stosowane są diody o mocy od 1W do 5W.

Czytaj także  Historia klimatyzacji

Czym są żarówki ledowe i jak działają? Dlaczego warto wymienić na nie tradycyjne żarówki?

W żarówkach ledowych, pod obudową z bezbarwnej żywicy znajduje się półprzewodnik, który umożliwia przepływ energii elektrycznej w jednym kierunku. Półprzewodnikiem jest kryształ zbudowany jest z dwóch warstw. W jednej zgromadzone są elektrony, które przeskakują do wolnych miejsc w drugiej części kryształu, a w czasie ich przenoszenia emitują światło. Odległości między warstwami oraz materiał półprzewodnika decydują o tym jakiej barwy światło jest emitowane. Światło żarówek ledowych jest przyjemniejsze dla oka niż światło świetlówek. Nie można zapomnieć, że są odporne na uszkodzenia mechaniczne i dostępne w różnych oprawkach, dzięki czemu łatwo zastępować nimi konwencjonalne żarówki. Często stosuje się żarówki dekoracyjne, które wkręca się do bardzo modnych, metalowych opraw. Najnowsze żarówki ledowe pozwalają na regulację natężenia światła. Tego typu lampy kosztują znacznie więcej, ale ich żywotność to nawet 45 tys. godzin.

Nie wyobrażamy sobie życia bez światła. Obecnie możemy kupić tak wiele rodzajów źródeł światła, że na pewno znajdziemy takie, które wspaniale oświetli nasz dom. Żarówki ledowe są coraz popularniejsze, gdyż pozwalają na znaczne oszczędności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *