Czym zabezpieczyć podłogę?

Wybierając drewnianą podłogę do salonu, chcemy, by długo wyglądała pięknie, więc jej lakierowanie jest koniecznością. W sklepach znajdziemy lakiery wodne i rozpuszczalnikowe, a także lakier akrylowy i poliuretanowy. Pamiętajmy, że dobór właściwego lakieru do drewna ma wpływ na to, jak podłoga wygląda i jak będzie się prezentowała przez lata użytkowania.

Odnawiamy parkiet lub deski drewniane. Jaki lakier wybrać?

Jeżeli mamy drewnianą podłogę, musimy pamiętać, że co kilka lat należy odnowić warstwę lakieru. Zanim przystąpimy do prac, czyli zdzierania starej warstwy, podłogę trzeba dobrze przygotować, czyli zamieść i umyć, by przypadkowo pozostawione kamyki nie zniszczyły cyklinarki. Parkiet trzeba wycyklinować, co sprawi, że podłoga będzie gładka i pozbawiona plam. Przed nakładaniem lakieru trzeba ją oczyścić z kurzu i pyłków, które mogą spowodować nieestetyczne grudki. Dobrej jakości lakiery nie wymagają podkładów, ale trzeba pamiętać, by przed malowaniem dobrze wymieszać składniki preparatu, mocno potrząsając puszką. Jeśli nakładamy lakier poliuretanowy, wcześniej musimy nałożyć grunt. Nakładamy dwie lub trzy warstwy preparatu pamiętając, by między kolejnymi malowaniami lakier dobrze wysechł.

Który lakier do podłogi jest najlepszy?

W sklepach znajdziemy lakiery rozpuszczalnikowe i na bazie wody. Te pierwsze są bardzo twarde, odporne na uszkodzenia, wilgoć i działania detergentów. Głównym składnikiem takiego lakieru jest rozpuszczalnik, który ma charakterystyczny, bardzo nieprzyjemny zapach wydzielający się podczas wysychania powierzchni. Wśród rozpuszczalnikowych lakierów do podłóg wymienić można lakiery olejno-żywiczne, które są bardzo odporne na działanie czynników atmosferycznych. Za najlepsze uważa się lakiery poliuretanowe, które występują w wersji jedno- lub dwuskładnikowej, i tworzą bardzo elastyczne i odporne na wilgoć powłoki. W lakierach wodnych zaś rozpuszczalnikiem jest woda. Często używa się lakieru akrylowego, który daje przezroczyste powłoki o małej odporności na ścieranie, więc taki lakier można stosować jedynie w pomieszczeniach o małym natężeniu ruchu. Lakier wodny w czasie wysychania nie wydziela nieprzyjemnego zapachu, a proces suszenia także jest inny. Cząsteczki lakieru są rozpuszczone w wodzie, która musi wyparować. Szybkość parowania jest zależna od temperatury i wilgotności pomieszczenia i podłogi. Zbyt wysoka temperatura prowadzi do szybkiego wysychania, co sprawia, że będą widoczne ślady nakładania się warstw lakieru. Lakierowane pomieszczenie powinno być dobrze wietrzone, by wilgoć mogła być odprowadzana. Procesu tego nie można w żaden sposób przyspieszać, gdyż lakier może stracić swoje właściwości.

Czytaj także  Alternatywa dla deski i panelu na podłodze. Co jeszcze można zastosować

Jeśli odpowiednio zakonserwujemy drewnianą podłogę, będzie długo pięknie wyglądać. Nakładanie lakieru jest czasochłonnym zajęciem, ale daje wspaniały efekt.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *